Recenze produktů

S tepelným čerpadlem ušetříte peníze i přírodu

Tepelná čerpadla můžete využít na vytápění domácnosti, ohřev vody nebo větrání a chlazení prostor. Hodí se jak do rodinných domů, tak do průmyslových objektů.
Enerfin_tepelná_čerpadla
Při pořizování tepelného čerpadla se musíte zorientovat v záplavě informací. Jaká čerpadla se nabízí a jak vybírat dodavatele? Málokdo na začátku ví, co má chtít a jaká tepelná čerpadla se na trhu vlastně nabízí. Často nezbývá, než se poradit s odborníky.
 
Pořízení tepelného čerpadla by měl zvážit každý. Sníží totiž náklady na vytápění a klimatizaci o desítky procent ročně. Při vytápění nevyužívá žádné spalování, a proto je ekologičtější variantou topení. Kvůli vyšším pořizovacím nákladům určitě stojí za zvážení využití dotačního programu Zelená úsporám. Stát vám doplatí okolo 100 000 Kč.

3 základní typy tepelných čerpadel:

1. Voda - vzduch
Nejpopulárnější princip v Čechách i celé Evropě. U tohoto čerpadla se nemusí kopat do země, ani vyřizovat žádné povolení. Umístit ho můžete ven, nebo dovnitř domu. Hodí se pro vytápění menších domků
2. Vzduch - vzduch
Princip vzduch-vzduch je takové 2 v 1. Tepelné čerpadlo vypadá stejně jako klimatizace, ale je hlavně určené k vytápění. Nicméně v létě můžete využít reverzibilního chodu a místnosti ochlazovat nebo odvlhčovat.
3. Země-voda
Tepelné čerpadlo získává teplo ze země a ohřívá vodu v topení. Tepelné čerpadlo není větší než lednička, takže se často umísťuje dovnitř domů. Plastové hadice, které teplo vedou dovnitř, se ukládají cca 1 m pod zem. Systém země-voda se instaluje na větších pozemcích a zahradách
4. Větrací systém s rekuperací
Tento systém se doporučuje hlavně nízkoenergickým novostavbám. Dokonale utěsněnému domu pomáhá odvádět přebytečnou vlhkost. Doma tak máte zajištěný neustálý přísun čerstvého vzduchu. Více info najdete tady.

Renomované firmy, které tyto typy čerpadel vyrábí

  • tepelná čerpadla IVT (systémy země/voda, vzduch/voda, vzduch/vzduch)
  • Stiebel Eltron (nabízí tři výše zmíněné systémy a navíc ještě větrací systém s rekuperací a systm umožňující aktivní nebo pasivní chlazení)
  • NeoRé (tepelná čerpadla pro rodinné domy s tepelnou ztrátou do 18 kw)
  • Mitsubishi Zubadan (tepelné čerpadlo vzduch/voda bez poklesu výkonu)
  • Panasonic Aquarea (vzduch/voda s frekvenčním měničem i varianta bez poklesu výkonu)
Pokud zvažujete pořízení tepelného čerpadla a bydlíte v západních Čechách, určitě se podívejte na společnost Enerfin. V její nabídce najdete všechna zmíněná čerpadla. Enerfin se problematice tepelných čerpadel věnuje už 12 let. Ochotně vám poradí jak s výběrem, tak i s montáží a servisem.